Druk 3D i ED. Chemia.

Oto statyw chemiczny na probówki 14×100 mm. Ta pierwsza liczba to zewnętrzna średnica, ta druga to wysokość. Statyw zaprojektowałem z myślą o ulżeniu doli nauczyciela przemieszczającego się wraz ze swą pracownią ale jego kompaktowe rozmiary mogą okazać się atutem w uczniowskim domowym laboratorium. Zapewne wielu młodych czytelników rozpozna ten kształt. Ściągajcie: https://www.thingiverse.com/thing:4978081 i drukujcie 🙂

Druk 3D i ED.

Drukarki 3D i sztuka.

W poprzednim odcinku wydrukowaliśmy Benchy. Łódeczka jest miłą zabawką i sympatycznym obiektem umożliwiającym właściwe ustawienie wielu parametrów druku. Wciąż jednak nie tłumaczy to przydatności druku 3D w edukacji. W kolejnych wpisach pokażę, jak można zastosować druk 3D do tworzenia pomocy naukowych dla różnych przedmiotów szkolnych a także rozwijania pasji, na które w podstawie programowej nie ma miejsca. Raz jeszcze wspomnę, że druk 3D ze względu na czas przygotowania projektów i czas wydruku jest trudny do efektywnego zastosowania w warunkach edukacji szkolnej ale idealny dla edukacji domowej. 

Mamo, tato chcę taki posąg!

Podróże kształcą. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziełem sztuki. Czasem jednak podróż nie jest łatwa do zrealizowania. Czasem też bywa, że zobaczywszy dzieło sztuki w muzeum – chcemy je mieć 🙂 Z malarstwem jest nieco łatwiej. Można nabyć dobrej jakości reprodukcje lub zamówić całkiem przyzwoite kopie ulubionych obrazów. Znacznie trudniej jest z rzeźbą. Zdjęcia zupełnie nas w tym przypadku nie zadowolą, trudno też o kopie. Tu na ratunek przychodzą zasoby Internetu. Od wielu już lat, w wielu miejscach na świecie trwają prace nad cyfryzacją dóbr kultury. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do cyfrowych zasobów bibliotek. Każdy miłośnik historii i literatury w Polsce zna stronę polona.pl z cyfrowymi zasobami Biblioteki Narodowej (jeśli jeszcze tam nie byliście to zajrzyjcie). Podobnie, wiele muzeów na świecie udostępnia wysokiej jakości skany malarstwa. Najnowszym przejawem cyfryzacji zbiorów jest tworzenie modeli 3D obiektów muzealnych.  Wiele z nich można znaleźć na stronie sketchfab.com. Kiedy wejdziemy w zakładkę “Cultural Heritage&History” oczom naszym ukażą się trójwymiarowe modele dzieł sztuki z całego świata. Można je podziwiać na monitorze. Można też, większość z nich, pobrać na dysk i wydrukować. Pole pracy najpopularniejszej i najtańszej drukarki FDM to ledwie 220 x 220 x 250 milimetrów. Co zrobić jeśli chcemy mieć znacznie większą kopię naszego ulubionego dzieła sztuki? Wystarczy podzielić nasz model na części. Wydrukować jedna po drugiej. Złożyć i skleić razem. Tak powstał mój największy dotąd wydruk widoczny na zdjęciu poniżej. Czterdziestocentymetrowy św Józef. Kopia rzeźby z 1912 roku.

W następnym wpisie opowiem i pokażę Wam jak rzeźbić na komputerze a potem wydrukować wynik naszej twórczej działalności.

Jeśli chcesz przeczytać kolejny wpis, nie licz na to, że fb Ci go pokaże 🙂 Zapisz się do naszego biuletynu.

Wenus z Milo. Luwr. https://sketchfab.com/3d-models/venus-de-milo-statuestexturingchallenge-smk-2983d92ac4e744f485492580ca7629f2